Βιβλία-Άρθρα / Κατάλογος ελληνικών άρθρων

Η εξέλιξη της Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής σε σχέση με τη Γενική Χειρουργική του 19ου και 20ού αιώνα. Ιστορική ανασκόπηση, των Χ. Μάρτη, Κ. Μάρτη και Ε. Ζωγγράφου.

Δείτε το άρθρο ΕΔΩ

Ένας από τους στόχους του Μουσείου είναι η αναζήτηση, ψηφιοποίηση και διάθεση στον ιστότοπο του Μουσείου εργασιών οι οποίες αφορούν την ιστορία της Οδοντιατρικής και έχουν δημοσιευθεί σε Ελληνικά οδοντιατρικά περιοδικά. Στο πλαίσιο αυτό σε συνεργασία και με την σύμφωνη γνώμη της Εταιρείας Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής,θα γίνεται ανάρτηση των δημοσιεύσεων ιστορικού περιεχομένου από το έγκριτο περιοδικό Αρχεία Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής.
Στα Αρχεία Ελληνικής Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής (2019)2,69-89,δημοσιεύθηκε το άρθρο Η εξέλιξη της Γναθοπροσωπικής  Χειρουργικής σε σχέση με την Γενική Χειρουργική του 19ου και 20ου αιώνα .Ιστορική ανασκόπηση,των Χρήστου Μάρτη ,Κυριακή Μάρτη και Ελένη Ζωγράφου.